Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy Mrągowo uchwala, co następuje:
§ 1. Określa się wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w brzmieniu jak w załączniku do uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Mrągowo.
§ 3. Traci moc Zarządzenie nr 346/2006 Wójta Gminy Mrągowo z dnia 17 marca 2006 roku w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbiór odpadów komunalnych w Gminie Mrągowo.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Przewodniczący Rady Gminy


Sławomir Olender
 
Załącznik do Uchwały Nr VI/55/11
Rady Gminy Mrągowo
z dnia 16 maja 2011 r.
Wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości
§ 1. Wymagania w zakresie wyposażenia technicznego.
1. Przedsiębiorca powinien dysponować specjalnymi pojazdami do odbierania odpadów komunalnych (wraz z przeszkoloną obsługą) spełniającymi wymagania Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz. U. z 2002 r. Nr 191, poz. 1596), o konstrukcji lub zabudowie, pozwalających na załadunek, transport i wyładunek odpadów komunalnych w sposób nie powodujący zanieczyszczenia środowiska poprzez samoistne, niekontrolowane przez przedsiębiorcę, wysypywanie się, wylewanie, bądź rozwiewanie odebranych odpadów, a także roznoszenie przykrych woni (odorów), jak również wyposażonych w odpowiednie narzędzia do ręcznego uprzątnięcia odpadów rozsypanych w trakcie prac załadunkowych, w ilości niezbędnej do zapewnienia ciągłości usług.
2. Pojazdy stosowane do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości muszą:
- spełniać wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.),
- być dostosowane do pojemników do zbiórki odpadów,
- posiadać deklarację zgodności WE, lub certyfikat zgodności CE, wymagane ustawą z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r., Nr 138, poz. 935 z późn. zm.),
- być oznakowane logo lub nazwą przedsiębiorcy.
3. Przez posiadanie pojazdów należy rozumieć wykazanie prawa własności pojazdów, a w przypadku, gdy przedsiębiorca nie jest właścicielem tych pojazdów dokument potwierdzający prawo do dysponowania nimi.
4. Przedsiębiorca jest zobowiązany dysponować środkami technicznymi pozwalającymi na odbiór niesegregowanych odpadów komunalnych oraz wszystkich selektywnie zbieranych w gospodarstwach domowych w tym odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów oraz odpadów z remontów, w liczbie i stanie technicznym oraz estetycznym gwarantujących utrzymanie właściwego standardu przy realizacji usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.
5. Przedsiębiorca ma obowiązek oznakować pojemniki, kontenery i worki za pomocą logo lub nazwą przedsiębiorcy.
6. Przedsiębiorca powinien dysponować ogrodzoną nieruchomością przeznaczoną na bazę transportową, wyposażoną w:
- miejsce postojowe z punktem napraw,
- pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia socjalne (m.in. szatnia, węzły sanitarne),
- instalacje do sortowania odpadów komunalnych zmieszanych, doczyszczania odpadów z selektywnej zbiórki, kompostownie czy też zmniejszających objętość odpadów przeznaczonych do transportu (np. belownice),
- stanowiska odbioru odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych oraz odpadów z remontów (boksy lub kontenery).
7. W przypadku, gdy nieruchomość nie spełnia wymagań określonych w ust. 6 przedsiębiorca zobowiązany jest udokumentować prawo do korzystania z urządzeń, których dotyczą te wymagania, należących do innych przedsiębiorców, przez przedłożenie stosownych umów.
§ 2. Wymagania sanitarne.
1. Pojemniki oraz pojazdy do odbierania odpadów komunalnych powinny być myte i dezynfekowane:
- pojemniki nie rzadziej niż raz na dwa miesiące,
- pojazdy nie rzadziej niż raz na tydzień.
2. Przedsiębiorca powinien przedstawić dokumentację potwierdzającą posiadanie myjni do mycia i dezynfekcji pojazdów i pojemników, lub posiadanie umowy z przedsiębiorcą świadczącym takie usługi.
3. Przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić działalność będącą przedmiotem wniosku w sposób niepowodujący zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, lub środowiska oraz zanieczyszczenia tras wywozu.
4. Przedsiębiorca ma obowiązek odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z częstotliwością dostosowaną do ilości wytwarzanych odpadów, jednak nie rzadziej niż:
a) raz w tygodniu dla budynków wielorodzinnych w zabudowie zwartej i wielopiętrowej,
b) raz na dwa tygodnie dla zabudowy jednorodzinnej.
§ 3. Wymagania porządkowe.
1. Przedsiębiorca jest zobowiązany do:
1) złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia zawierającego dane określone w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.), tj.:
- imię i nazwisko lub nazwa oraz adres zamieszkania lub siedziby przedsiębiorcy oraz jego numer identyfikacji podatkowej (NIP),
- przedmiot i obszar działalności,
- środki techniczne, jakimi dysponuje ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie działalności objętej wnioskiem,
- proponowane zabiegi z zakresu ochrony środowiska i ochrony sanitarnej planowane po zakończeniu działalności,
- termin podjęcia działalności objętej wnioskiem oraz zamierzony czas jej prowadzenia.
2) do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie o braku zaległości podatkowych i zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne,
- wykaz rodzajów odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości,
- sposób realizacji obowiązku ograniczenia masy odpadów ulegających biodegradacji składowanych na składowisku odpadów,
- zezwolenie na odzysk lub unieszkodliwianie niesegregowanych odpadów komunalnych, odpadów wysortowanych oraz pochodzących z selektywnej zbiórki, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych lub udokumentowanie gotowości ich przyjęcia przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie odzysku, lub unieszkodliwiania odpadów, spełniającego wymagania odnośnie miejsca odzysku i unieszkodliwiania, o których mowa w art. 9 ust. 3, 3 a i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (jednolity tekst Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3a, pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.),
3) niezwłocznego zgłaszania Wójtowi Gminy Mrągowo wszelkich zmian w zakresie danych określonych w zezwoleniu.
2. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych powinien przedłożyć kserokopię decyzji zezwalającej na transport odpadów wydanej na podstawie ustawy o odpadach z 27.04.2001 r.
3. Działalność przedsiębiorcy powinna być prowadzona zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami oraz Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Mrągowo, zatwierdzonymi przez Radę Gminy Mrągowo.
4. Świadczenie usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości może być prowadzone wyłącznie na podstawie umowy i na warunkach w niej określonych.
5. Przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawiania dowodów korzystania z jego usług zawierających daty odbioru, ilości i rodzaje odebranych odpadów oraz opłatę, która nie może przekraczać kwoty wynikającej z górnej stawki opłat określonych w Uchwale Rady Gminy Mrągowo w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych. Stosowanie stawek wyższych jest równoznaczne z utratą zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbioru odpadów komunalnych.
6. Po uzyskaniu zezwolenia przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów zawartych z właścicielami nieruchomości oraz dowodów korzystania z usług. Ewidencja umów powinna zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko, lub nazwę właściciela nieruchomości,
- adres nieruchomości, datę zawarcia umowy,
- rodzaj (kod) odbieranych odpadów,
- częstotliwość odbioru.
7. Przedsiębiorca jest zobowiązany do udostępniania dokumentacji, o której mowa w ust. 6, pracownikom Urzędu Gminy Mrągowo, posiadającym stosowne upoważnienie Wójta Gminy Mrągowo.
8. Przedsiębiorca jest zobowiązany do:
- prowadzenia ewidencji odpadów zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach,
- przekazywania Marszałkowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilościach odpadów oraz o sposobach gospodarowania nimi, zgodnie z art. 37 ustawy o odpadach,
- sporządzania i przekazywania Wójtowi Gminy Mrągowo, w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca, wykazu właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na odbieranie odpadów komunalnych oraz wykazu właścicieli, z którymi w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły. Wykaz powinien zawierać imię i nazwisko lub nazwę właściciela nieruchomości, adres właściciela nieruchomości oraz adres nieruchomości (zgodnie z art. 9 a ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach),
- zgodnie z art. 9 a ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, do sporządzania i przekazywania w terminie do końca pierwszego kwartału, za poprzedni rok kalendarzowy Wójtowi Gminy Mrągowo informacji dotyczącej: masy poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych odebranych z terenu gminy Mrągowo, sposobów zagospodarowania poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych, masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji składowanych na składowisku odpadów, masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, nieskładowanych na składowisku odpadów i sposobu ich zagospodarowania.
9. Wydane zezwolenie może być cofnięte bez odszkodowania w przypadku nie wypełnienia przez przedsiębiorcę wymagań określonych w niniejszej uchwale, zgodnie z art. 9 ust. 2 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wygaśnięcie lub cofnięcie zezwolenia nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonania obowiązków dotyczących wymagań sanitarnych i ochrony środowiska, zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
10. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zobowiązani są do dostosowania prowadzonej działalności do warunków wynikających z przedmiotowej uchwały oraz zmiany posiadanych zezwoleń, w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie uchwały.
§ 4. Wymagania w zakresie miejsc przekazywania odpadów.
1. Przedsiębiorca ma obowiązek odbioru niesegregowanych odpadów komunalnych oraz wszystkich selektywnie zbieranych w gospodarstwach domowych, w tym odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych, odpadów z remontów oraz ograniczania ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.
2. Wskazuje się przedsiębiorcy miejsca przekazywania odebranych od właścicieli nieruchomości odpadów komunalnych:
1) pozostałości z sortowania odpadów komunalnych niesegregowanych, na składowisko w Polskiej Wsi k/Mrągowa,
2) wysegregowanych odpadów do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania, zgodnie z zawartymi umowami.
3. Przedsiębiorca przed przekazaniem odebranych odpadów komunalnych do miejsc, o których mowa w ust. 3, może prowadzić sortowanie tych odpadów w instalacjach, do których posiada tytuł prawny na podstawie odrębnych decyzji, bądź w instalacjach, których gotowość przyjęcia odpadów została udokumentowania przy składaniu wniosku.
4. Zebrany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przedsiębiorca jest obowiązany, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2005 r., Nr 180, poz. 1495), prowadzącemu zakład przetwarzania wpisany do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
5. Przedsiębiorca ma obowiązek ograniczenia masy składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.

Załączniki

Załączniki