Inwentaryzacja materiałów zawierających azbest
Inwentaryzacja materiałów zawierających azbest:
I. Podstawa prawna
· Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest - (Dz. U. 2020 r., poz. 1680).
· Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest - (Dz.U. 2004 Nr 71 poz. 649 z póżn. zm.)
· Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13.12.2010 roku w sprawie wymagań w zakresie wykorzystania i przemieszczania azbesty oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń , w których był lub jest wykorzystywany azbest - (Dz.U. 2011 Nr 8 ,poz. 31).
II. Wymagane dokumenty:
1. "Informacja o wyrobach zawierających azbest"
2. "Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest".
III. Sposób załatwienia sprawy:
Urząd Gminy Mrągowo informuje, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym na każdym posiadaczu materiałów zawierających azbest ciąży obowiązek:
- przeprowadzenie inwentaryzacji (spisu z natury) wyrobów zawierających azbest , wynik inwentaryzacji umieścić w "Informacji o wyrobach zawierających azbest" i przedkładać ją corocznie w terminie do dnia 31 stycznia marszałkowi województwa mazowieckiego.
NATOMIAST OSOBA FIZYCZNA NIE BĘDĄCA PRZEDSIEBIORCĄ PRZEDKŁADA INFORMACJĘ, O KTÓREJ MOWA WYŻEJ ODPOWIEDNIO WÓJTOWI, BURMISTZROWI LUB PREZYDENTOWI MIASTA.
INFORMACJĘ NALEŻY SPORZĄDZIĆ W DWÓCH EGZEMPLARZACH (JEDEN PRZEDŁOŻYĆ WŁAŚCIWEMU ORGANOWI, DRUGI ZACHOWAĆ PRZEZ OKRES JEDNEGO ROKU, DO CZASU NASTĘPNEJ INWENTARYZACJI.
- przeprowadzanie kontroli okresowej wyrobów zawierających azbest według wzoru "Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest". Ocenę sporządza się w jednym egzemplarzu i przechowuje do czasu sporządzenia następnej oceny,
- oznakowanie miejsc gdzie znajdują się urządzenia lub instalacje z azbestem,
- zaznaczenie na planach obiektu miejsc zawierających azbest,
- zgłoszenie robót budowlanych związanych ze zmianą pokrycia dachowego na 30 dni przed rozpoczęciem prac usunięcia elementów azbestowych,
- poinformowanie użytkowników obiektu oraz obiektów w bliskim sąsiedztwie o usuwaniu niebezpiecznych materiałów szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia i ich sposobach zabezpieczania,
- wybranie wykonawcy prac rozbiórkowych oraz oczyszczenie budynku i terenu (posiadającego uprawnienie i zezwolenia),
- uzyskanie od wykonawcy prac po ich zakończeniu, oświadczenia o prawidłowości wykonania robót i oczyszczenia terenu z azbestu oraz karty przekazania odpadu na składowisko
- oświadczenie przechowywać przez co najmniej 5 lat wraz z kopią karty przekazania odpadu (azbestu) na składowisko.
V. Opłaty:
· nie podlegają opłacie skarbowej
VI. Termin załatwienia sprawy:
· corocznie w terminie do dnia 31 stycznia za każdy poprzedni rok
VII. Sprawę prowadzi:
Podinspektor Magdalena Bierżyńska
pokój nr 9,
email: magdalena.bierzynska@gminamragowo.pl
tel. 89 741 29 24 wew. 205
VIII. Informacje dodatkowe:
Wypełnienie podanych wyżej obowiązków inwentaryzacji i oceny stanu technicznego obiektów, w których wykorzystuje się azbest, jest weryfikowane podczas przyznawania dotacji na zadanie związane z usuwaniem wyrobów azbestowych. Ponadto, wiedza na temat ilości materiałów zawierających azbest jest niezbędna do wykonania przez gminę corocznych sprawozdań z ilości tych materiałów występujących na terenie gminy Mrągowo.