Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie procedury powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Mrągowo oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy Mrągowo uchwala się, co następuje:

§ 1.
W celu realizacji zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie na terenie Gminy Mrągowo, uchwala sie tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania.

Tryb powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego

§ 2.
1. W celu powołania Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie, zwanego dalej Zespołem Interdyscyplinarnym, Wójt Gminy Mrągowo występuje do następujących instytucji, organizacji i jednostek organizacyjnych:
• Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie
• Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mrągowie,
• Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie,
• oświaty,
• ochrony zdrowia,
• kuratorów sądowych,
• organizacji pozarządowych, w szczególności działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie
o wytypowanie swoich przedstawicieli na członków Zespołu Interdyscyplinarnego.
2. Wójt może zwrócić się o wytypowanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego także do innych podmiotów niż wskazane w ust. 1, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
3. Zespół działa na podstawie Porozumień zawartych pomiędzy Wójtem Gminy Mrągowo,
a podmiotami, których przedstawiciele powołani zostaną do zespołu.
4. Powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie następuje w drodze zarządzenia Wójta Gminy Mrągowo
5. Członek Zespołu Interdyscyplinarnego, który z ważnych przyczyn nie może pełnić wyznaczonej funkcji, zwraca się do Wójta Gminy Mrągowo z prośbą o odwołanie.
6. O odwołanie członka Zespołu Interdyscyplinarnego może także w uzasadnionych przypadkach zwrócić się do Wójta Gminy Mrągowo Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego.
7. Każdorazowe powołanie bądź odwołanie członka Zespołu Interdyscyplinarnego następuje w drodze zarządzenia Wójta Gminy Mrągowo.

Szczegółowe warunku funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego

§ 3.
1. Do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy między innymi integrowanie
i koordynowanie działań jednostek wchodzących w jego skład oraz specjalistów
w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przede wszystkim poprzez: diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
2. Termin pierwszego posiedzenia Zespołu wyznacza Wójt Gminy Mrągowo w zarządzeniu o powołaniu członków tego Zespołu.
3. Na pierwszym posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego spośród jego członków wybrany zostaje Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego, zwany dalej Przewodniczącym Zespołu, zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym.
4. Kolejne posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące, w terminie ustalonym przez Przewodniczącego Zespołu.
5. Przewodniczący Zespołu może na posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego zaprosić również osoby niebędące jego członkami, jeżeli zajdzie taka konieczność.
6. Pisemny wniosek o zwołanie posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego może złożyć każda instytucja działająca na terenie gminy Mrągowo na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, z podaniem tematu posiedzenia. Wniosek składa się do Przewodniczącego Zespołu, który wyznacza termin posiedzenia w ciągu najbliższych
14 dni roboczych.
7. Pracę Zespołu są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu Zespołu bierze udział co najmniej połowa jego członków.
8. Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu Interdyscyplinarnego zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie, do którego zadań należy: przekazywanie członkom Zespołu Interdyscyplinarnego informacji o terminie oraz miejscu posiedzenia, sporządzanie protokołu posiedzenia, przekazywanie członkom Zespołu Interdyscyplinarnego informacji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, prowadzenie korespondencji w jego imieniu.

§ 4.
1. W ramach Zespołu Interdyscyplinarnego tworzone są grupy robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie
w indywidualnych przypadkach.
2. Skład grupy roboczej ustala Przewodniczący Zespołu spośród przedstawicieli, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2 niniejszej uchwały, w zależności od potrzeb wynikających
z problemów występujących w indywidualnych przypadkach.
3. W celu powołania grupy roboczej Przewodniczący Zespołu zwraca się do członków Zespołu Interdyscyplinarnego o wskazanie osób, które będą bezpośrednio zaangażowane w rozwiązanie problemu danej rodziny w ramach grupy roboczej.
4. Do zadań poszczególnych grup roboczych należy przede wszystkim: opracowanie
i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach, monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy, jak również rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy, a także efektów tych działań.
5. Prace w ramach grup roboczych prowadzone są w zależności od potrzeb zgłaszanych przez Zespół Interdyscyplinarny lub wynikają z problemów występujących
w indywidualnych przypadkach.
6. Każda grupa robocza wybiera spośród siebie przewodniczącego grupy, który kieruje jej pracami i wyznacza terminy jej posiedzeń, nie rzadziej niż raz na miesiąc.
7. Regulamin funkcjonowania Grup Roboczych i wzory dokumentów, którymi będą się posługiwać w swojej pracy określa Przewodniczący, po konsultacji z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego.
8. Przewodniczący Zespołu zobowiązany jest do przedkładania Wójtowi Gminy Mrągowo sprawozdania rocznego z pracy Zespołu w terminie do 31 marca roku następującego
po roku, którego sprawozdania dotyczy – sprawozdanie roczne.

§ 5.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Mrągowo.

§ 6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy
Sławomir Olender









Uzasadnienie
do Uchwały Nr VI/50/11
Rady Gminy Mrągowo
z dnia 16 maja 2011 roku

Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt. 4 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych należy do zadań własnych gminy, czego następstwem jest
art. 9a ust. 15 stanowiący o tym, że Rada Gminy określa w drodze uchwały tryb i sposób powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowe warunki jego funkcjonowania.
Wójt Gminy Mrągowo
Jerzy Krasiński

Załączniki

Załączniki