Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie zadania własnego Gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”, dofinansowanego ze środków wspólnotowych UE

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy Mrągowo uchwala, co następuje:

§ 1.
1. Powierza się Spółce pod firmą: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie realizację zadania własnego Gminy w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, polegającego na zagospodarowaniu i unieszkodliwianiu odpadów komunalnych poprzez eksploatację instalacji, urządzeń i wyposażenia Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Olsztynie
i Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wysiece oraz stacji przeładunkowych odpadów komunalnych w Wysiece (gm. Bartoszyce), Medynach (gm. Lidzbark Warmiński), Polskiej Wsi (gm. Mrągowo) oraz Kotle Dużym (gm. Pisz), współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko, oraz innych instalacji związanych z zagospodarowaniem
i unieszkodliwianiem odpadów na obszarze realizacji projektu pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”. Powierzenie obejmuje także prowadzenie procesu zagospodarowania odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, przy czym z wyłączeniem ich zbierania i transportu.
2. Zadanie, o którym mowa w ust. 1 ma charakter usługi publicznej, świadczonej
w ogólnym interesie gospodarczym i będzie realizowane w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, jako element programu gospodarki odpadami w województwie warmińsko-mazurskim, w ramach podstawowej działalności Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie.
3. Powierzenie następuje na okres od dnia uruchomienia przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. instalacji, urządzeń i wyposażenia zrealizowanych
w ramach projektu pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” do dnia 31 grudnia 2034r.

§ 2.
Wyraża się zgodę na zawarcie przez Gminę i spółkę pod firmą: Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie umowy wykonawczej (umowy o świadczenie usług publicznych), niezbędnej dla realizacji projektu pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

§ 3.
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy

Sławomir Olender
 
Uzasadnienie
do Uchwały Nr V/47/11
Rady Gminy Mrągowo
z dnia 13 kwietnia 2011r.


1) Umowa o świadczenie usług publicznych (tzw. „umowa wykonawcza”) stanowi zobowiązanie podmiotu publicznego (Gminy) i podmiotu, któremu powierzono zadanie własne Gminy (zadanie polegające na świadczeniu usług w ogólnym interesie gospodarczym), w tym przypadku Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, do odpowiedniego wykonywania tej usługi i, jeśli to konieczne, uzyskiwania sporadycznie i tylko, gdy jest to uzasadnione, dopłaty do tej usługi ze środków publicznych, zwanej rekompensatą. Powyższe wynika między innymi z pkt 58 Wytycznych w zakresie reguł dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych (...), który stanowi, iż: „Finansowanie zadań wykonywanych przez spółkę komunalną następuje ze środków własnych tej spółki, (...) i/lub środków gminy. Wyposażenie spółki komunalnej w środki finansowe może nastąpić na podstawie mechanizmów przewidzianych w przepisach prawa, m. in. podwyższenia kapitału, dopłat, pożyczki wspólnika. Gmina może również przekazywać spółce komunalnej środki finansowe na podstawie łączących je umów cywilnoprawnych. Niniejsze postanowienia stosuje się odpowiednio do spółki komunalnej utworzonej przez więcej niż jedną gminę.”
2) Zawarcie takiej umowy jest jednym z koniecznych warunków uzyskania dofinansowania z programów pomocowych UE, co oznacza, że podpisana umowa wykonawcza jest jednym z niezbędnych elementów wnioskowania o przedmiotowe środki pomocowe.
3) Jak każda pomoc UE, tak i ta musi być zgodna z art. 86 ust. 2 Traktatu, co skutkuje tym, że środki przyznane na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Olsztynie, Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wysiece, stacji przeładunkowych odpadów komunalnych w Wysiece (gm. Bartoszyce), Medynach (gm. Lidzbark Warmiński), Polskiej Wsi (gm. Mrągowo) oraz Kotle Dużym (gm. Pisz) oraz ewentualne środki wypłacane w ramach rekompensaty uznane będą za pomoc (publiczną) zgodną ze wspomnianym art. 86 ust. 2 Traktatu. Dodatkowo, zagadnienie umowy wykonawczej i rekompensaty charakteryzują poniższe fragmenty Decyzji Komisji Europejskiej z dnia
28 listopada 2005r. w sprawie stosowania art. 86 ust. 2 Traktatu WE do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do zarządzania usługami świadczonymi w ogólnym interesie gospodarczym (Dz. Urz. UE L 312 z 29.11.2005r.):
- Aby art. 86 ust. 2 Traktatu miał zastosowanie, przedsiębiorstwo będące beneficjentem pomocy musi zostać specjalnie zobowiązane przez Państwo Członkowskie [w tym przypadku – Gmina] do wykonywania szczególnych usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym. Zgodnie z orzecznictwem stanowiącym wykładnię art. 86 ust. 2 Traktatu, akt lub akty nałożenia zobowiązania muszą określać przynajmniej dokładny charakter, zakres i czas trwania zobowiązań z tytułu świadczenia usług publicznych oraz nazwę danego przedsiębiorstwa (p. 8 preambuły).
- Aby zapewnić spełnienie wymogu konieczności określonego w art. 86 ust. 2 Traktatu, niezbędne jest przyjęcie przepisów dotyczących obliczania i kontrolowania kwoty przyznanej rekompensaty (p. 13 preambuły).
- Aby niniejsza decyzja miała zastosowanie, dane przedsiębiorstwo jest zobowiązane do zarządzania usługami świadczonymi w ogólnym interesie gospodarczym poprzez jeden lub kilka aktów [w tym przypadku – umowę lub kilka umów], których forma może zostać określona przez każde Państwo Członkowskie. Akt lub akty powinny w szczególności określać:
a) charakter i czas trwania zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych;
b) przedsiębiorstwa i terytoria, których dotyczy zobowiązanie;
c) rodzaj wszystkich wyłącznych lub specjalnych praw przyznanych przedsiębiorstwu;
d) wskaźniki służące do obliczania, kontrolowania i przeglądów rekompensat;
e) ustalenia dotyczące unikania i zwrotów nadwyżek rekompensat (art. 4 Decyzji).

Mając na uwadze powyższe względy, podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.


Wójt Gminy Mrągowo

Jerzy Krasiński

Załączniki

Załączniki