Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie: procedury uchwalania budżetu gminy oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy uchwala, co następuje:
§ 1.
1.    Wójt Gminy opracowuje projekt budżetu przy pomocy kierowników referatów Urzędu Gminy Mrągowo i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych.
2.    Wójt Gminy zobowiązuje kierowników referatów oraz kierowników jednostek organizacyjnych gminy do sporządzenia i przedłożenia wniosków budżetowych dotyczących sfinansowania ze środków budżetu gminy zadań wykonywanych przez te referaty i jednostki.
3.    Sołtysi, a w razie ich nieobecności członkowie rad sołeckich, składają swoje zapotrzebowanie w zakresie wydatków w terminie do dnia 30 września każdego roku poprzedzającego rok, na który opracowuje się projekt budżetu.
4.    Wnioski radnych i mieszkańców w sprawie wprowadzenia do budżetu zadań gminy składane są Wójtowi Gminy w terminie do dnia 30 września każdego roku. Wójt Gminy kieruje je do odpowiednich referatów.
5.    Do wniosków do projektu budżetu składanych przez kierowników referatów Urzędu Gminy, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych,
Rady Sołeckie, radnych oraz mieszkańców, należy dołączyć szczegółowe ich uzasadnienie.
§ 2.
1.    Kierownicy referatów Urzędu Gminy Mrągowo oraz kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych składają w terminie do 15 października projekty planów finansowych obejmujących roczne dochody i wydatki według klasyfikacji budżetowej z wyodrębnieniem zadań inwestycyjnych, remontowych oraz zadań bieżących realizowanych w ramach programów współfinansowanych spoza budżetu.
2.    Projekty, o których mowa w ust. 1 są dokumentacją planistyczną obejmującą: nazwę zadania, okres realizacji, opisy zadań inwestycyjnych oraz zadań operacyjnych, przewidywany koszt realizacji zadania wraz z kalkulacją.

§ 3.
Projekty planów finansowych uwzględniają zadania określone w programie współpracy Gminy Mrągowo z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 4.
1.    W terminie do 15 października Wójt Gminy określa zadania gminy realizowane wspólnie z innymi jednostkami samorządu terytorialnego, zadania przejęte przez gminę do realizacji w drodze umowy lub porozumienia, a także zakres pomocy rzeczowej lub finansowej dla innych jednostek samorządu terytorialnego.
2.    Skarbnik Gminy w terminie do 30 października opracowuje prognozę wysokości dochodów gminy z poszczególnych źródeł oraz zestawia obligatoryjne wydatki gminy w roku budżetowym, wynikające z zaciągniętych zobowiązań oraz realizacji obowiązkowych zadań gminy, zadań z zakresu administracji rządowej
i innych zadań zleconych gminie ustawami.
3.    Gminne jednostki budżetowe gromadzące środki finansowe na wyodrębnionym rachunku dochodów własnych, opracowują plany finansowe tych środków
do 15 października.
§ 5.
Wójt Gminy przedkłada Radzie Gminy oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekt budżetu wraz z objaśnieniami, z prognozą łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego oraz na lata następne, wynikającej z planowanych i zaciągniętych zobowiązań oraz informację o stanie mienia komunalnego najpóźniej
do dnia 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy.
§ 6.
Projekt budżetu gminy składa się z projektu uchwały budżetowej wraz
z objaśnieniami oraz tabelarycznych zestawień powiązanych z zapisami uchwały.
§ 7.
1.    Do projektu uchwały budżetowej dołącza się objaśnienia dotyczące:
1.    prognozowanych dochodów, z wyodrębnieniem dochodów bieżących
i majątkowych,
2.    przeznaczenia wydatków zaplanowanych w poszczególnych rozdziałach klasyfikacji budżetowej, z wyodrębnieniem wydatków bieżących
i majątkowych,
3.    kwoty planowanego deficytu albo planowanej nadważki ze źródłami pokrycia deficytu albo przeznaczenia nadwyżki,
4.    łącznej kwota planowanych przychodów,
5.    łącznej kwoty planowanych rozchodów,
6.    wydatków jednostek organizacyjnych,
7.    planów dotacji przekazywanych z budżetu,
8.    zadań gminy realizowanych przez podmioty spoza sektora finansów publicznych, finansowanych lub dofinansowywanych z budżetu gminy,
9.    planowanych na dany rok budżetowy zadań inwestycyjnych.
2.    Wraz z projektem budżetu Wójt Gminy opracowuje prognozę łącznej kwoty długu na koniec roku budżetowego i lata następne, wynikające z planowanych
i zaciągniętych zobowiązań.
3.    Wraz z projektem budżetu Wójt Gminy przedkłada informację o stanie mienia gminy zawierającą:
1.    dane dotyczące przysługujących gminie praw własności i innych praw majątkowych oraz dane dotyczące posiadania,
2.    dane o zmianach w stanie mienia gminy od dnia złożenia poprzedniej informacji,
3.    dane o dochodach uzyskanych z tytułu wykonywania praw własnościowych i innych praw majątkowych oraz z wykonywania posiadania,
4.    inne informacje o zdarzeniach mających wpływ na stan mienia gminy.
§ 8.
1.    Do czasu uchwalenia budżetu Wójt Gminy może przedkładać Radzie Gminy propozycje zmian w projekcie budżetu.
2.    Podstawą gospodarki finansowej do czasu uchwalenia uchwały budżetowej jest projekt budżetu przedstawiony w terminie określonym w § 5.
§ 9.
1.    W terminie 7 dni, od dnia przekazania projektu uchwały budżetowej Radzie Gminy, Wójt przekazuje gminnym jednostkom organizacyjnym informację zawierającą kwoty niezbędne do opracowania projektów planów finansowych jednostek.
2.    Gminne jednostki organizacyjne opracowują projekty planów finansowych
w terminie 30 dni od dnia otrzymania danych, lecz nie później niż do 22 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy. Projekty planów jednostek budżetowych sporządza się w szczegółowości: dział, rozdział i paragraf.
3.    Wójt Gminy weryfikuje otrzymane projekty planów finansowych pod względem ich zgodności z projektem uchwały budżetowej i w przypadku stwierdzenia różnic wprowadza w nich odpowiednie zmiany, informując o ich dokonaniu kierownika jednostki budżetowej.
4.    Zweryfikowane plany finansowe, o których mowa w ust. 3 stanowią podstawę gospodarki finansowej w okresie od dnia 1 stycznia roku budżetowego do dnia opracowania planu finansowego na podstawie informacji o ostatecznych kwotach wynikających z uchwały budżetowej.
§ 10.
1.    Przewodniczący Rady Gminy przesyła radnym przedłożony przez Wójta Gminy projekt uchwały budżetowej wraz z objaśnieniami, prognozą łącznej kwoty długu
i informacją o stanie mienia gminy.
2.    Komisje Rady po otrzymaniu materiałów przed wydaniem opinii odbywają posiedzenia, na których dokonują analizy projektu budżetu. Proponując wprowadzenie nowego wydatku lub zwiększenie wydatku przewidzianego
w projekcie komisje zobowiązane są do wskazania źródła jego finansowania.
3.    Opinie i wnioski Komisji Rady Przewodniczący przedkłada Wójtowi Gminy na co najmniej 14 dni przed planowanym terminem Sesji.
§ 11.
W przypadku, gdy z ustaleń prac nad budżetem wynika konieczność dokonania
w projekcie uchwały budżetowej gminy zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu dla ich wprowadzenia niezbędna jest zgoda Wójta Gminy.
§ 12.
Wójt Gminy po zapoznaniu się z wnioskami Komisji Rady zgłoszonymi w trakcie prac nad projektem budżetu może przygotować projekt autopoprawki do projektu budżetu.
§ 13.
1.    Przewodniczący Rady Gminy zwołuje sesję budżetową przed końcem roku poprzedzającego rok budżetowy lub w uzasadnionych przypadkach w innym terminie umożliwiającym uchwalenie budżetu do dnia 31 stycznia roku budżetowego.
2.    Porządek sesji budżetowej powinien zawierać w szczególności:
1.    odczytanie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem Wójta Gminy,
2.    odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie projektu uchwały budżetowej,
3.    przedstawienie opinii i wniosków komisji Rady Gminy,
4.    dyskusja nad projektem uchwały budżetowej, w tym nad wniesionymi propozycjami zmian i autopoprawek,
5.    głosowania.
§ 14.
W przypadku niepodjęcia uchwały budżetowej w terminie, o którym mowa w § 13
pkt. 1, regionalna izba obrachunkowa, w terminie do końca lutego roku budżetowego, ustala budżet gminy w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych. Do dnia ustalenia budżetu przez regionalna izbę obrachunkową podstawa gospodarki finansowej jest projekt uchwały, o której mowa w § 5.
§ 15.
Rada gminy nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe nie planowane dochody bieżąc powiększone o nadwyżkę budżetowa z lat ubiegłych i wolne środki.


§ 16.
1.    W terminie 21 dni od dnia podjęcia uchwały budżetowej Wójt Gminy:
1.    przekazuje podległym jednostkom informację o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków tych jednostek oraz wysokości dotacji i wpłat do budżetu,
2.    opracowuje plan finansowy zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie odrębnymi ustawami, przyjmując jako podstawę dla tego planu kwotę dotacji oraz wielkości dochodów związanych z realizacja tych zadań, które podlegają przekazaniu do budżetu państwa.
3.    Jednostki organizacyjne dostosowują projekty planów finansowych do uchwały budżetowej.
4.    W planie finansowym urzędy jednostki organizacyjnej ujmuje się wszystkie wydatki budżetu nieujęte w planach finansowych innych jednostek organizacyjnych.
§ 17.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 18.
Traci moc uchwała Nr XI/62/07 Rady Gminy Mrągowo z dnia 05 września 2007 r.
w sprawie procedury uchwalania uchwały budżetowej oraz rodzajów
i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących uchwale budżetowej.
§ 19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia oraz podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Mrągowo.


                            Przewodniczący Rady Gminy

                                      Sławomir Olender

Załączniki

Załączniki