Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie przystąpienia Gminy Mrągowo do spółki pod firmą Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi z siedzibą w Olsztynie przy ul. Lubelskiej 43d

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy Mrągowo uchwala, co następuje:

§ 1.

1. Wyraża się zgodę na przystąpienie Gminy Mrągowo do spółki pod firmą Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie przy ul. Lubelskiej 43d, wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 97877.

2. Wyraża się zgodę na wniesienie i objęcie przez Gminę Mrągowo udziałów z tym, że wniesienie udziałów nastąpi na następujących zasadach:

a)    dwóch udziałów o wartości 500 zł każdy, nastąpi w terminie siedmiu dni od podpisania porozumienia w sprawie budowy „Systemu zagospodarowania odpadów komunalnych
w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”

b)    określenie wartości pozostałych udziałów i terminy ich wniesienia do ZGOK Sp. z o. o. w Olsztynie za lata 2009, 2010, 2011 i 2012 nastąpi po opracowaniu Analizy uwarunkowań instytucjonalnych, w której zostaną przedstawione możliwości realizacji przedsięwzięcia w oparciu o przepisy ustawy z dnia 9 stycznia 2009r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Wniesienie udziałów na realizacje projektu inwestycyjnego nastąpi zgodnie z harmonogramem wynikającym z opracowanej Analizy nie wcześniej niż po podpisaniu pre-umowy pomiędzy NFOŚiGW, a Beneficjentem.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Mrągowo.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Gminy
       Sławomir Olender



Uzasadnienie
do Uchwały Nr XXVI/216/09
Rady Gminy Mrągowo
z dnia 29 kwietnia 2009 roku

w sprawie przystąpienia Gminy Mrągowo do spółki pod firmą Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi z siedzibą w Olsztynie przy ul. Lubelskiej 43d

Uczestnictwo Gminy Mrągowo w realizacji przedsięwzięcia pn.: „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów" ma na celu wypełnienie zadań własnych gminy w zakresie zorganizowania systemu gospodarki odpadami, co wiąże się z koniecznością stworzenia spójnej struktury organizacyjno - własnościowej, która zagwarantuje trwałość Projektu oraz właściwą eksploatację wytworzonego majątku.
System gospodarki odpadami dla obszaru objętego Projektem w zakresie rzeczowym zdefiniowanym na potrzeby Studium Wykonalności dla przedmiotowego Przedsięwzięcia jest zgodny
z zapisami zawartymi zarówno w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, jak i w Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Warmińsko -Mazurskiego.
Stworzenie jednego spójnego systemu gospodarki odpadowej na terenie wszystkich Gmin objętych niniejszym Przedsięwzięciem charakteryzuje się wieloma korzyściami z punktu widzenia sprawności i przejrzystości działania systemu pod względem prawnym, organizacyjnym oraz ekonomicznym, jak również jest zgodne z Wytycznymi w zakresie struktury instytucjonalnej, obowiązującymi przepisami prawa oraz zapewni realizację celów stawianych systemom gospodarki odpadami przewidzianym do współfinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dla osiągnięcia założonego celu, jakim jest kompleksowe rozwiązanie problemów gospodarki odpadowej na terenie gmin objętych Projektem, niezbędne jest właściwe zdefiniowanie najbardziej efektywnej w sensie ekonomicznym, a także zgodnej z prawodawstwem oraz spójnej struktury organizacyjnej.
Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy alternatywnych rozwiązań instytucjonalnych za najbardziej racjonalne z punktu widzenia organizacyjnego i ekonomicznego spośród wielu możliwych do wdrożenia systemów operacyjnych w odniesieniu do gospodarki odpadami należy uznać rozwiązanie,
w którym Beneficjentem dotacji z Funduszu Spójności oraz Operatorem wytworzonego majątku będzie spółka pod firmą Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie, której wspólnikami będą wszystkie Gminy zaangażowane w Projekt.
W celu stworzenia przedmiotowego systemu i rozpoczęcia starań przez Beneficjenta - firmę Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie o uzyskanie dofinansowania ze środków Funduszu Spójności dla Przedsięwzięcia, każda z gmin uczestniczących w Projekcie powinna na obecnym etapie przystąpić do w/w Spółki poprzez objęcie w niej minimalnej ilości udziałów zapewniającej uzyskanie przez zainteresowane Gminy statusu wspólników.
Opisane działanie związane z zapewnieniem spójnej struktury organizacyjno -własnościowej, która zagwarantuje trwałość Projektu oraz właściwą eksploatację wytworzonego majątku umożliwi zarówno krajowym jak i europejskim organom odpowiedzialnym za opiniowanie dokumentów niezbędnych do wystąpienia o dofinansowanie Przedsięwzięcia z Funduszu Spójności ich pozytywną weryfikację.
Wniesienie 2 udziałów do ZGOK Sp. z o. o. w Olsztynie nastąpi w terminie siedmiu dni po podpisaniu porozumienia w sprawie budowy „Systemu zagospodarowania odpadów komunalnych
w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów”.
Określenie wartości udziałów i terminów ich wniesienia do ZGOK Sp. z o. o. w Olsztynie za lata 2009, 2010, 2011 i 2012 nastąpi po opracowaniu Analizy uwarunkowań instytucjonalnych, w której zostaną przedstawione możliwości realizacji przedsięwzięcia w oparciu o przepisy ustawy z dnia
9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi.
Podmiot w postaci spółki prawa handlowego jest optymalny dla prowadzenia zadań operacyjnych w zakresie eksploatacji i odtworzenia wytworzonego majątku, polityki kosztowej oraz cenowej.
W związku z powyższym podjęcie uchwały jest konieczne i uzasadnione.

                                Wójt Gminy Mrągowo
                                      Jerzy Krasiński