Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie: uchwalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, których organem prowadzącym jest Gmina Mrągowo.

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy Mrągowo uchwala co, następuje:

 

§ 1. Uchwala się regulamin określający wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, których organem prowadzącym jest Gmina Mrągowo, stanowiący załącznik do uchwały.

 

§ 2. Traci moc uchwała Nr XV/104/08 Rady Gminy Mrągowo z dnia 07 lutego 2008r. w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, których organem prowadzącym jest Gmina Mrągowo, zmieniona Uchwałą Nr XVII/128/08 z dnia 18 kwietnia 2008r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XV/104/08 z dnia 07 lutego 2008r. w sprawie uchwalenia regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagradzania wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, których organem prowadzącym jest Gmina Mrągowo.

 

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2009r.

 

Przewodniczący Rady Gminy

 

                                                                                                                                             Sławomir Olender

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

                                                                                                                             do Uchwały Nr XXV/203/09

Rady Gminy Mrągowo

z dnia 22 kwietnia 2009r.

Regulamin

określający wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz wysokość i warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia wynikających ze stosunku pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, których organem prowadzącym jest Gmina Mrągowo.

 

§ 1. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:

1)       rozporządzeniu – należy przez to rozumieć rozporządzenie z dnia 31 stycznia 2005r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy ( Dz. U. Nr 22, poz.181
z późn.zm),

2)       szkole - należy przez to rozumieć szkołę , dla której organem prowadzącym jest Gmina Mrągowo,

3)       dyrektorze - należy przez rozumieć dyrektora jednostki, o której mowa w pkt. 2,

4)       roku szkolnym - należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od 01 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego,

5)       klasie - należy przez to rozumieć także oddział lub grupę,

6)       uczniu - należy przez to rozumieć także wychowanka,

7)       tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin - należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia.

 

Dodatek motywacyjny

 

§ 2.1. Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:

1)       uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w roku szkolnym, w danej szkole, poprzedzającym przyznanie dodatku motywacyjnego , a w szczególności:

a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości (indywidualnych możliwości ucznia lub zespołu klasowego) oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów oraz sukcesami
w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.,

b) uzyskiwanie efektów pracy z uczniem mającym trudności w nauce,

c) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy  z ich rodzicami,

d) pełne rozpoznawanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działania na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;

2)       jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności :

a)       systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,

b)    podnoszenie umiejętności zawodowych,

c)    wzbogacanie własnego warsztatu pracy,

d)    dbałość o estetykę powierzonych pomieszczeń i sprawność pomocy

dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,

e)       prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

f)         rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych wynikających z przepisów prawa oświatowego,

g)       przestrzeganie dyscypliny pracy;

3)       zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust.2 pkt. 2 i 3 Karty Nauczyciela,
a w szczególności:

a)       udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych lub pozaszkolnych,

b)       udział w komisjach przedmiotowych i innych,

c)       opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,

d)       prowadzenie lekcji koleżeńskich,

e)       za prowadzenie zajęć (np. kół zainteresowań) wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów,

f)         przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,

g)       aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.

2. Warunkiem przyznania dodatku motywacyjnego dyrektorowi szkoły, poza kryteriami wymienionymi w ust 1. jest spełnianie następujących kryteriów:

1)           podejmowanie działań służących doskonaleniu jakości pracy szkoły,

2)           tworzenie warunków w zakresie zapewnienia realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych szkoły,

3)           umiejętność pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych i materialnych,

4)           umiejętność kształtowania właściwej atmosfery pracy,

5)           umiejętność współpracy ze wszystkimi organami szkoły,

6)           dbałość o estetykę i stan techniczny obiektów szkolnych,

7)     udział placówki w organizowaniu imprez dla środowiska pozaszkolnego,

8)     rozwijanie współpracy z lokalnym środowiskiem, zakładami pracy, instytucjami gospodarczymi i organizacjami społecznymi na rzecz dzieci i młodzieży.

§ 3. 1. Corocznie w budżecie gminy zapewnia się środki na dodatki motywacyjne dla nauczycieli w wysokości 4% planowanych środków na wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli. Dla wicedyrektorów szkół i kierownika filii zapewnia się
w budżecie gminy środki na dodatki motywacyjne w wysokości nie przekraczającej 10% ich wynagrodzenia zasadniczego
a dla dyrektorów szkół w wysokości nie przekraczającej 30% ich wynagrodzenia zasadniczego.

2. Wysokość kwoty przyznanego dla nauczyciela dodatku motywacyjnego nie może być wyższa niż 20 % jego wynagrodzenia zasadniczego, dla wicedyrektora szkoły i kierownika filii nie może być wyższa niż 10% jego wynagrodzenia zasadniczego a dla dyrektora szkoły nie może być wyższa niż 30% jego wynagrodzenia zasadniczego.

3. Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłużej niż jeden rok szkolny, poczynając od 1 marca  lub 1 września danego roku kalendarzowego. Dopuszcza się inne terminy przyznawania dodatku motywacyjnego wynikające z organizacji pracy szkoły.

       4. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela, wicedyrektora i kierownika filii oraz okres jego przyznania, uwzględniając poziom spełniania warunków, o których mowa w § 2, ustala dyrektor szkoły a w stosunku do dyrektora -Wójt Gminy, w ramach posiadanych środków finansowych.

5.  Nauczycielom nowozatrudnionym i powracającym do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia, wychowawczym lub bezpłatnym dodatek motywacyjny przyznany może być po przepracowaniu co najmniej 6 miesięcy.

6.  Decyzję o przyznaniu dodatku motywacyjnego nauczycielowi dyrektor szkoły przedstawia radzie pedagogicznej podając uzasadnienie do protokołu posiedzenia rady.

7.  Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

Dodatek funkcyjny

 

§ 4. 1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownicze przysługuje dodatek funkcyjny, z tym, że:

1)  dyrektorowi – w wysokości od 15% do 50%,

2)  wicedyrektorowi lub kierownikowi filii – w wysokości od 10% do 20%

    pobieranego wynagrodzenia zasadniczego po zaokrągleniu do pełnych złotych.

2.  Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie.

3. Dodatek funkcyjny w granicach stawek określonych w ust. 1 i 2, uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbą stanowisk kierowniczych w szkole, wyniki pracy szkoły oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne, w jakich szkoła funkcjonuje, ustala:

1) dla dyrektora - Wójt Gminy,

2) dla wicedyrektora lub kierownika filii – dyrektor szkoły.

 

§ 5. 1. Nauczycielom realizującym dodatkowe zadania oraz zajęcia przysługuje dodatek funkcyjny. Nauczycielowi, któremu powierzono:

1)  wychowawstwo klasy  – dodatek w wysokości 5 %,

2)   funkcję doradcy metodycznego - dodatek w wysokości 5 %,

3)  funkcję nauczyciela konsultanta - dodatek w wysokości 5 %,

4)  funkcję opiekuna stażu - dodatek w wysokości 5 %,

wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wyższym wykształceniem magisterskim
z przygotowaniem pedagogicznym, po zaokrągleniu do pełnych złotych.

2. Dodatek funkcyjny, o którym mowa w ust. 1, przyznaje dyrektor szkoły.

 

§ 6. 1. Prawo do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2 oraz w § 5 ust. 1, powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie to nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.

        2. Dodatki funkcyjne, o których mowa w ust. 1, nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia stanowiska, wychowawstwa lub funkcji z innych powodów, a jeżeli zaprzestanie tego pełnienia nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.

        3. Otrzymywanie dodatku, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2, nie wyłącza prawa do otrzymania dodatku, o którym mowa
w § 5 ust. 1.

        4. Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

Dodatek za warunki pracy

 

§ 7. 1. Nauczycielom przysługują dodatki:

a)  z tytułu pracy w trudnych warunkach , określonych w §  8 rozporządzenia w wysokości 20% stawki godzinowej za    każdą przepracowaną godzinę

b)  za uciążliwe warunki pracy, określone w § 9 rozporządzenia, w wysokości 10% stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę.

       2. Dodatek, o którym mowa w ust.1 przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za które przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

 

§ 8. 1. W razie zbiegu tytułów do dodatku za pracę w trudnych i uciążliwych warunkach nauczycielowi przysługuje prawo do każdego z dodatków.

        2. Dodatki z tytułu pracy w trudnych i uciążliwych warunkach wypłaca się z dołu.

 

 

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw

 

§ 9. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w tej godzinie została zrealizowana w warunkach uprawniających do dodatku) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

        2. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o których mowa w ust.1, ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godz. pomija się, a co najmniej 0,5 godz. liczy się za pełną godzinę.

         3.Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni,
w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, w szczególności w związku z :

a) zawieszeniem zajęć z powodu epidemii lub mrozów,

b) wyjazdem dzieci na wycieczki lub imprezy,

c) wyjazdem służbowym nauczycieli delegowanych przez dyrektora,

traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.

        4.Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy oraz tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą się w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy  tygodniowy wymiar zajęć określony art.42 ust.3 ustawy Karta Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

§ 10. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują planowane i odpowiednio udokumentowane zorganizowane zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo - wychowawcze a nie otrzymują za ten dzień innego dnia  wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za efektywnie przepracowane godziny ponadwymiarowe, płatne jak za godziny ponadwymiarowe.

 

§ 11.Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.

 

Nagroda ze specjalnego funduszu nagród

 

§ 12. Środki na nagrody w ramach specjalnego funduszu nagród dla nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli, planuje dyrektor w rocznym planie finansowym szkoły, z tym że:

-          75% środków przeznacza się na wypłaty nagród dyrektora,

-          25% środków przeznacza się na wypłaty nagród organu prowadzącego.

 

§ 13. Zasady i tryb przyznawania nagród:

         1. Nagrody organu prowadzącego oraz nagrody dyrektora szkoły przyznawane są corocznie do zakończenia roku szkolnego, a w uzasadnionych przypadkach, w innym terminie.

         2. Nagrody wypłacane są ze środków przewidzianych w planach finansowych poszczególnych szkół w ramach ustalonego odpisu. Wysokość nagród może zostać zwiększona ponad odpis w ramach oszczędności środków na funduszu płac poszczególnych szkół po uzyskaniu pisemnej zgody Wójta Gminy.

        3. Do nagrody mogą być proponowani dyrektorzy i nauczyciele szkół, dla których organem prowadzącym jest samorząd Gminy Mrągowo, którzy przepracowali w szkole co najmniej jeden rok.

        4. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy. Nagrody przyznawane są z uwzględnieniem osiągnięć w zakresie pracy dydaktyczno – wychowawczej, opiekuńczo – wychowawczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły, w szczególności:

1)  uzyskiwania przez uczniów wysokich wyników z egzaminów i sprawdzianów

 kończących etapy nauki,

2)  uzyskiwania przez uczniów wysokich wyników w konkursach przedmiotowych ,

 olimpiadach i zawodach sportowych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim,

3)  przygotowania i przeprowadzenia szkolnych oraz międzyszkolnych imprez o charakterze kulturalnym, turystycznym,   rekreacyjno - sportowym, itp.,

4)  przejawianie inicjatyw służących podnoszeniu jakości pracy w szkole, poprawy

 warunków nauczania, estetyki placówki oraz jej otoczenia,

5)  przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej,

6)  działalności integrującej społeczność szkolną ze środowiskiem, w tym podejmowanie inicjatyw na rzecz pomocy  szkole,

7)  pozyskiwanie pozabudżetowych środków finansowych i materialnych,

8)  racjonalne dysponowanie środkami finansowymi.

§ 14. Prawo do przedstawiania kandydatów do nagrody organu prowadzącego posiadają:

1)    Wójt Gminy - dla dyrektorów szkół i pozostałych nauczycieli,

2)    Związki zawodowe działające w szkole - dla dyrektora i nauczycieli danej szkoły,

3)    Dyrektor szkoły - dla nauczycieli danej szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i związków zawodowych działających w szkole.

 

 

 

§ 15. Prawo do przedstawiania kandydatów do nagrody dyrektora posiadają:

1)  Dyrektor szkoły,

2)  Rada pedagogiczna,

3)  Związki zawodowe.

 

§ 16. 1. Wniosek dotyczący kandydata powinien zawierać:

1)  dane osobowe kandydata przedstawianego do nagrody,

2)  uzasadnienie,

3)  podpis osoby uprawnionej do składania wniosku.

          2. Wnioski kierowane do organu prowadzącego należy składać w SZEAS w Marcinkowie do dnia 01 czerwca każdego roku, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w innym terminie, nie później jednak niż na jeden miesiąc przed przewidywanym terminem wręczenia nagrody. Dyrektor SZEAS przekazuje kompletne wnioski do dnia 15 czerwca, a w innym przypadku w terminie 14 dni od daty otrzymania wniosku -Wójtowi Gminy.

          3. Wnioski kierowane do dyrektora należy składać bezpośrednio u dyrektora szkoły do dnia 01czerwca każdego roku,
a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w innym terminie, nie później jednak niż na jeden miesiąc przed przewidywanym terminem wręczenia nagrody.

          4. Zachowanie pisemnej formy przy składaniu wniosków nie dotyczy Wójta Gminy oraz dyrektora szkoły w zakresie wnioskowania nagród dyrektora.

 

§ 17. Wysokość nagrody ustala się w kwocie co najmniej :

§    w przypadku nagrody dyrektora szkoły          - 700 zł,

§    w przypadku nagrody Wójta Gminy                - 1.000 zł.

 

§ 18. Decyzję o wyborze kandydata i określeniu wysokości przyznanej nagrody organu prowadzącego podejmuje Wójt Gminy po zasięgnięciu opinii związków zawodowych.

 

§ 19. Decyzję o wyborze kandydata i określeniu wysokości przyznanej nagrody dyrektora szkoły podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii związków zawodowych. 

 

 

Dodatek za wysługę lat

 

§ 20. 1. Dodatek za wysługę lat przysługuje na warunkach określonych w art.33 ustawy Karta Nauczyciela.

          2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:

1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego    następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

         3. Dodatek, o którym mowa w ust.1, wypłacany jest z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

Postanowienia końcowe

 

§ 21. 1. Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy poszczególne składniki wynagrodzenia przysługują w części proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy, z wyjątkiem dodatku funkcyjnego za wychowawstwo klasy i opiekuna stażu.

          2. Wszelkie zmiany w regulaminie muszą być uzgadniane ze związkami zawodowymi.

          3. Regulamin niniejszy obowiązuje od 01 stycznia 2009r.

 

 

Przewodniczący Rady Gminy

Sławomir Olender

 W uzgodnieniu:

1. Zarząd Oddziału ZNP w Mrągowie.

2. MOZPO NSZZ „Solidarność” w Mrągowie.