Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Mrągowo
Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Mrągowo
Podstawowym zadaniem zespołu interdyscyplinarnego jest realizacja zadań określonych w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Gminie Mrągowo na lata 2024-2030.
Obsługę organizacyjno – techniczną i finansową Zespołu zapewnia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie ul. Wojska Polskiego 5A/12.
Po nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej zespołowi interdyscyplinarnemu przypisano zadania o charakterze strategicznym, przez które kształtuje się lokalna polityka przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast do zadań grup diagnostyczno-pomocowych należy rozpatrywanie spraw indywidualnych. Wszelkie nowe regulacje prawne zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej zostały wprowadzone dla zwiększenia skuteczności egzekwowania prawa do życia i zdrowia, poszanowania godności osobistej każdego człowieka oraz w celu zapewnienia wszystkim osobom doznającym przemocy domowej właściwej i fachowej pomocy ze strony wszystkich instytucji powołanych do działania na ich rzecz.
Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa wart. 9a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej w szczególności przez:
- diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym;
- inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i powierzanie ich wykonania właściwym podmiotom;
- inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
- opracowanie projektu gminnego programu przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej;
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym;
- powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań;
- monitorowanie procedury "Niebieskie Karty";
- przekazywanie informacji, o której mowa w art. 9e ust. 3, oraz dokumentacji, o której mowa w art. 9c ust. 5a;
- kierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno-edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową lub programie psychologiczno-terapeutycznym dla osób stosujących przemoc domową;
- składanie, na wniosek grupy diagnostyczno-pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa wart. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2023 r. poz. 2119).
Procedurę „Niebieskiej Karty” oraz wzory formularzy „Niebieska Karta” określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” i wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. 2023 r. poz. 1870), wydane na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1673). „Niebieska Karta” jest dokumentem wypełnianym w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy i służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danym środowisku, ocenie zagrożenia dalszą przemocą oraz jako dowód w sprawach sądowych. Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy wobec dziecka, czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta- A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą, przekazuje się formularz „Niebieska Karta- B”. Jeżeli osobą pokrzywdzoną jest dziecko - formularz „Niebieska Karta- B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy.
Przekazanie wypełnionego formularza „Niebieska Karta-A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego obecnie następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie pięciu dni od wszczęcia procedury.. Przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego po otrzymaniu formularza „Niebieska Karta- A” niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od dnia jego otrzymania w celu dokonania diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej powołuje grupę diagnostyczno-pomocową. Pierwsze posiedzenie grupy diagnostyczno – pomocowej odbywa się niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania formularza „Niebieska Karta– A”. W skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzą: pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, funkcjonariusz Policji. W sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową w skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzi także żołnierz Żandarmerii Wojskowej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza gdy udział żołnierza Żandarmerii Wojskowej nie jest możliwy, w skład grupy diagnostyczno-pomocowej może wchodzić inna osoba wskazana przez przełożonego osoby stosującej przemoc domową lub jej przełożony. W skład grupy diagnostyczno-pomocowej mogą także wchodzić: pracownik socjalny specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej, asystent rodziny, nauczyciel wychowawca będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego, osoby wykonujące zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. W skład grupy diagnostyczno-pomocowej mogą także wchodzić: pedagog, psycholog lub terapeuta, będący przedstawicielami podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3.
W sprawach osób stosujących przemoc domową, pozostających pod dozorem lub nadzorem kuratora sądowego, w skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzi także zawodowy kurator sądowy lub wskazany przez kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej społeczny kurator sądowy.
Zakończenie procedury "Niebieskie Karty” następuje w przypadku:
● ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia, że zaprzestano dalszego stosowania przemocy domowej;
● rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań i wymaga udokumentowania w formie protokołu. Grupa diagnostyczno – pomocowa przekazuje do zespołu interdyscyplinarnego protokół, nie później niż 7 dni roboczych od dnia sporządzenia.
Po zakończeniu procedury grupa diagnostyczno-pomocowa podejmuje działania monitorujące (9 miesięcy), o których mowa w art. 9h ust.3 ustawy. O zakończeniu procedury powiadamia się podmioty uczestniczące w procedurze w tym osobę doznającą przemocy oraz osobę stosującą przemoc.
Skład Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Mrągowo
1. Elżbieta Mierczak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie
2. Ewa Piaskowska - starszy specjalista pracy socjalnej – koordynator Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie
3. Małgorzata Dobrowolska – Rydel – specjalista pracy socjalnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie
4. st. post. Jacek Kensbok – Dzielnicowy z Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie
5. Łukasz Banaś – członek Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Mrągowo
6. Monika Żołądek – pedagod szkolny Szkoły Podstawowej w Szestnie
7. Hanna Alicka – wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie Synapsa w Mrągowie
8. Beata Daniłowska – pielęgniarka środowiskowo – rodzinna Pielęgniarka Środowiskowo – Rodzinna Beata Daniłowska i Partnerzy w Mrągowie
9. Karolina Lubowiecka – starszy kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Mrągowie
Kontakt:
Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Mrągowo
ul. Wojska Polskiego 5A/12
11-700 Mrągowo
Telefon: 89 741 33 07
e-mail przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Mrągowo:
e.mierczak@zi.gops.mragowo.pl