OSE

Polityka cookies

Używamy pliki cookies do celów statystycznych i poprawnego działania strony.

Skoczek

Skocz do Wyszukiwarki Skocz do Menu Głównego Skocz do Głównej Zawartości
herb Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Mrągowo
Szkoła Podstawowa w Marcinkowie
Wersja z dnia

OSE

        Dyrektorzy około stu szkół z całego województwa, w tym pani Ewa Pawłowicz,  podpisali w dniu 19 października 2018 r. umowy na przyłączenie do programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli szybkiego internetu światłowodowego. Z tej okazji do Stradun (gm. Ełk) przyjechał Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

Spotkanie odbyło się  w Zespole Szkół Samorządowych w Stradunach.

OSE to rządowy projekt polegający na zapewnieniu placówkom szkolnym w całej Polsce szybkiego, światłowodowego Internetu. Wdrożenie rządowego projektu OSE stanowić będzie cywilizacyjną zmianę dla polskich szkół. Bezpieczny internet w każdej szkole to szansa na wyrównanie dostępu do wiedzy, rozwój nowych form kształcenia oraz zdobywanie kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Projekt OSE powstał dzięki staraniom Ministerstwa Cyfryzacji, a jego Operatorem jest NASK Państwowy Instytut Badawczy.

Program rozpoczął się uchwałą Rady Ministrów jeszcze w 2017 roku. Przeszedł ewolucję w ustawie, która zapewniała finansowanie dla tego projektu. Jego podstawą jest sfinansowanie budowy i kosztów utrzymania oraz zakupu dla wszystkich szkół, które chcą w nim uczestniczyć. Z OSE szkoły mogą korzystać dobrowolnie, ale w 2021 roku szkoły już muszą zapewnić szybki Internet, wobec czego OSE to ogromna szansa.

 To nie jest zwyczajne dostarczenie Internetu, będzie on filtrowany i bezpieczny dla dzieci, ale za nim idzie też udostępnianie wszelkiego rodzaju narzędzi edukacyjnych szkołom.
Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, koszty wdrożenia OSE szacowane są na 320 mln zł, zaś jej funkcjonowania — ponad 1,3 mld zł w perspektywie 10 lat.

 

Ewa Pawłowicz