Wersja obowiązująca z dnia

w sprawie apelu do Ministra Sprawiedliwości o zaniechanie likwidacji Sądu Rejonowego w Mrągowie.

Informacje dodatkowe:

Rada Gminy Mrągowo uchwala, co następuje:

§ 1. W związku z projektem rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, który zakłada likwidację z dniem
1 lipca 2012r. Sądu Rejonowego w Mrągowie, Rada Gminy Mrągowo zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z apelem o zaniechanie likwidacji niniejszego Sądu.

§ 2. Przekazać powyższy apel:
1) Ministrowi Sprawiedliwości,
2) Krajowej Radzie Sądownictwa,
3) Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy

Sławomir Olender
 
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XIII/139/11
Rady Gminy Mrągowo
z dnia 28 grudnia 2011r.
w sprawie apelu do Ministra Sprawiedliwości o zaniechanie likwidacji Sądu Rejonowego w Mrągowie

Rada Gminy Mrągowo wyraża duże zaniepokojenie i zdziwienie projektem zniesienia Sądu Rejonowego w Mrągowie.
Rada sprzeciwia się wejściu w życie projektu, albowiem jego realizacja niweczy wieloletnie starania lokalnego samorządu o utworzenie Sądu Rejonowego w Mrągowie. Po likwidacji w 1975 roku Sądu Rejonowego w Mrągowie nieustannie aż do 2004 roku zabiegano o jego przywrócenie. W 2004 roku mieszkańcy terenu objętego właściwością Sądu Rejonowego w Mrągowie (Miasta Mrągowo i Gmin: Mrągowo, Sorkwity, Piecki i Mikołajki) odzyskali po kilkudziesięciu latach, możliwość załatwienia w Mrągowie niemal wszystkich spraw podlegających kognicji sądów rejonowych a także została utworzona Prokuratura Rejonowa. Stanowi to ogromne osiągnięcie i niezaprzeczalną wartość lokalnej społeczności.
Rada Gminy Mrągowo zwraca uwagę, że Gmina Miasto Mrągowo przekazała nieodpłatnie na podstawie umowy darowizny z dnia 7 kwietnia 2004 roku Sądowi Rejonowemu w Mrągowie nieruchomość położoną w Mrągowie przy ul. Królewieckiej 55, na której posadowiony jest budynek sądu wraz z wyposażeniem. Przesłanką zawarcia tej umowy były wieloletnie starania władz Gminy Miasta Mrągowo o przywróceniu w Mrągowie zlikwidowanego Sądu Rejonowego. Należy zwrócić uwagę na to, że było to celowe przekazanie, zmierzające do tego, aby nieruchomością dysponował Sąd Rejonowy w Mrągowie, a nie inny sąd, w tym wypadku Sąd Rejonowy w Szczytnie.
Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w istotnym zakresie osłabia reaktywowany w 1999 roku Powiat Mrągowski i niweczy starania, które skutkowały powołaniem w 2004 roku Sądu Rejonowego w siedzibie powiatu.
Przyjęty w projekcie kierunek reform organu wymiaru sprawiedliwości musi spotkać się z krytyką zarówno władz samorządowych jak i wszystkich, którym nie jest obojętny problem szerokiego i dogodnego dostępu społeczeństwa do organów wymiaru sprawiedliwości, a przez to do poprawy świadomości i kultury pracy, a tym samym poprawy bezpieczeństwa w kraju. Zaproponowane w rozporządzeniu rozwiązanie organizacyjne w postaci zniesienia Sądu Rejonowego w Mrągowie stanowi regres i obniżenie rangi tego organu.
Reforma nie uwzględnia potrzeb społecznych, istniejącej bazy lokalowej, możliwości kadry sędziowskiej i administracyjnej sądu, wypełniających jak dotychczas swoje obowiązki w ramach kompletnej jednostki organizacyjnej jaką stanowi Sąd Rejonowy w Mrągowie.
Analiza projektu wykazuje, że powstał on w oderwaniu od realiów gospodarczych i komunikacyjnych związanych ze znacznymi odległościami między sądami rejonowymi, brakiem dogodnych połączeń komunikacyjnych oraz brakiem innych funkcjonalnych powiązań między Mrągowem a Szczytnem.
Nadmieniamy, że spośród sądów objętych właściwością Sądu Okręgowego w Olsztynie, których zniesienie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, Sąd Rejonowy w Mrągowie jest największym sądem z uwagi na ilość mieszkańców zamieszkałych na terenie właściwości tego Sądu.
W związku z powyższym, apel o zaniechanie likwidacji Sądu Rejonowego w Mrągowie jest w pełni uzasadniony.

Przewodniczący Rady Gminy
Sławomir Olender

Załączniki

Załączniki