Wersja archiwalna z dnia

IMGW-PIB - Plan Zarządzania Środowiskiem - konsultacje społeczne

Szanowni Państwo,

 

W dniach od 15 do 28 marca 2022 roku odbędą się konsultacje społeczne Szczegółowego Planu Zarządzania Środowiskiem dla zadania Kontraktu 4A.3.1/h – budowa stacji radaru meteorologicznego w miejscowości Użranki, powiat mrągowski, woj. warmińsko – mazurskie.

Zadanie to stanowi część Kontraktu 4A.3.1 – Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD realizowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, w ramach Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

 

 

Celem całego Kontraktu jest poprawa możliwości zobrazowania w czasie rzeczywistym stanu atmosfery oraz wykrywania groźnych zjawisk meteorologicznych takich jak burze, grad, trąby powietrzne, mezocyklony, deszcze nawalne itp. Dane pozyskiwane z systemu radarowego, dzięki dużej rozdzielczości czasowej (5 minut) oraz przestrzennej (500m) poprawią również dokładność cyfrowych prognoz pogodowych dla celów prognoz krótko i średnioterminowych. W przypadku nowej stacji radarowej w Użrankach zapewnione zostanie pokrycie radarowe dla polski północno -wschodniej w tym w rejonie wielkich jezior mazurskich. Ponad 30 różnych produktów radarowych dedykowanych będzie dla synoptyków, hydrologów, centrów zarządzania kryzysowego, kontrolerów ruchu lotniczego, lotnictwa cywilnego i wojskowego, służb oczyszczania miasta, drogowców, żeglarzy, turystów oraz za pośrednictwem storn internetowych i aplikacji dla hobbystów i ogółu społeczeństwa.

Dotychczas eksploatowaną sieć radarów meteorologicznych POLRAD stanowi 8 stacji radarowych zlokalizowanych w Legionowie, Rzeszowie, Brzuchani, Ramży, Pastewniku, Poznaniu, Świdwinie oraz w Gdańsku. Aktualnie system wykorzystuje radary typu Meteor w większości oddane do pracy operacyjnej w latach 2002-2004. Ze względu na rozwój technologii, awaryjność starych już urządzeń ale również większą częstość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i brak wystarczającego pokrycia radarowego w pewnych częściach Polski konieczna jest modernizacja sieci radarowej, która pozwoli na pozyskiwanie najwyższej jakości danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego przez następne 15 – 20 lat.

 

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją dostępną pod adresem: https://www.imgw.pl/index.php/badania-nauka/projekty-naukowe-i-badawcze-imgw-pib

oraz informujemy o możliwości zgłaszania uwag i wniosków.

W dniu 28 marca 2022 r.  w godzinach 17-19 odbędzie się webinarium (link dostępny będzie również pod powyższym adresem na min. 5 dni przed rozpoczęciem webinarium).

 

Z poważaniem,

 

Rafał Lewandowski