Wersja archiwalna z dnia

SPRAWOZDANIE z konsultacji społecznych projektu dokumentu „Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Mrągowo do roku 2030”

SPRAWOZDANIE

z konsultacji społecznych projektu dokumentu

„Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Mrągowo do roku 2030”

Konsultacje społeczne projektu dokumentu „Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Mrągowo do roku 2030” zostały przeprowadzone w oparciu art. 5a ust. 1 i art. 30 ust. 2 pkt. 1a) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372) oraz art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1057 ze zm.)

Przedmiot konsultacji:

· Projekt dokumentu „Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Mrągowo do roku 2030”.

· Załącznik do w/w dokumentu: „Diagnoza strategiczna Gminy Mrągowo”

Cel konsultacji społecznych:

Celem konsultacji społecznych było zebranie opinii, uwag i wniosków do opracowanego projektu „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030”, w szczególności
do kierunków działań, które umożliwią realizację określonych w Strategii celów strategicznych
i operacyjnych.

Podsumowanie – informacje o przebiegu konsultacji:

 

1. Czas trwania konsultacji:

Konsultacje społeczne trwały od 21 czerwca 2021 r. do 27 lipca 2021 r.

2. Formy konsultacji:

 

1) prowadzona akcja informacyjna/promocyjna:

2) zgłaszanie uwag poprzez:

  • drogą elektroniczną na adres: poczta@gminamragowo.pl ;
  • drogą korespondencyjną na adres: Urząd Gminy Mrągowo, ul. Królewiecka 60A, 11-700 Mrągowo (z dopiskiem „konsultacje społeczne projektu „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030”);
  • osobiście w Urzędzie Gminy Mrągowo (poniedziałki w godz. 8 00 – 1600, od wtorku do piątku w godz. 715 - 1515).

3. Zaangażowane podmioty:

Konsultacje przeprowadzone zostały z: sąsiednimi gminami i ich związkami, lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, mieszkańcami Gminy Mrągowo, Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku, Dyrektorem Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Olsztynie,

4. Merytoryczne podsumowanie konsultacji – podsumowanie zgłoszonych opinii:

Status rozpatrzenia uwagi

Liczba uwag wg statusu

uwzględniono / opinia przyjęta

0

uwzględniono częściowo/opinia przyjęta częściowo

0

nie uwzględniono/opinia odrzucona

6

opinia poza przedmiotem konsultacji

0

Razem

6

5. Zestawienie uwag zgłoszonych do projektu dokumentu „Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030”

W toku konsultacji społecznych wpłynęły uwagi od dwóch podmiotów:

· Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku,

  • osoby prywatnej.

W tabeli poniżej przedstawiono zestawienie uwag.

Wójt Gminy Mrągowo

(-) Piotr Piercewicz

 

Lp.

Nazwa instytucji

Część dokumentu do którego odnosi się uwaga

(sekcja/ strona)

Zapis w projekcie Strategii, do którego zgłaszana jest uwaga

Treść uwagi +

ewentualna propozycja

Zwięzłe

uzasadnienie uwagi

Stanowisko

1

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku

Cel strategiczny 1

Cel operacyjny 1.3.

1. Infrastruktura chroniąca przed skutkami zmian klimatycznych (powodzie, susze, gwałtowne zjawiska atmosferyczne, pożary);

Opracowany aktualnie program i przewidziane w nim działania w zakresie przeciwdziałania powodziom, przeciwdziałania skutkom suszy i gwałtownym zjawiskom atmosferycznym umożliwiają opracowanie programów działań i zadań zmniejszających aktualnie występujące i pogłębiające się zagrożenia.

Wymienione są ogólne hasła określające problem, bez wskazania działań zmniejszających negatywne skutki. Nie ma możliwości odniesienia się do dokumentu.

Uwaga nie uwzględniona.

„Strategia rozwoju społeczno- gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030” tworzy ramy rozwoju lokalnego w wymiarze społeczno-gospodarczym. Jakkolwiek uwarunkowania środowiskowe, w tym związane ze zmianami klimatycznymi, są niezwykle istotne przy tworzeniu tych ram, to jednak precyzyjne określenie działań zmniejszających negatywne skutki zmian klimatycznych nie mieści się w zakresie tego typu dokumentu.

Gmina Mrągowo uwzględni wzmiankowaną uwagę przy opracowaniu/aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, który to dokument strategiczny jest właściwy dla niniejszej uwagi.

Cel strategiczny IV

Cel operacyjny IV.2.

1. produktowe podejście do oferty turystycznej uwzględniające konieczność wydłużania sezonu turystycznego.

2. Inwestycje infrastrukturalne.

Rozwój turystyki powoduje obciążenie środowiska, szczególnie na terenach wrażliwych na niekorzystne zmiany antropogeniczne. Powinny być wskazane planowane działania.

Zamieszczono ogólne hasła, bez wskazania działań przewidzianych do realizacji. Nie ma możliwości wniesienia uwag.

Uwaga nie uwzględniona.

„Strategia rozwoju społeczno- gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030” tworzy ramy rozwoju lokalnego w wymiarze społeczno-gospodarczym. Jakkolwiek uwarunkowania środowiskowe, są niezwykle istotne przy tworzeniu tych ram, to jednak precyzyjne określenie działań zmniejszających negatywne skutki antropopresji nie mieści się w zakresie tego typu dokumentu.

Gmina Mrągowo uwzględni wzmiankowaną uwagę przy opracowaniu/aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, który to dokument strategiczny jest właściwy dla niniejszej uwagi.

Ustalenia i rekomendacje w strefie „Ochronnej” Obszar IC, ID, IE

W wymienionych strefach występuje średnie zagrożenie wód podziemnych oddziaływaniami antropogenicznymi. Podane są zasady zagospodarowania i użytkowania terenu.

Wymienione zasady zagospodarowania i użytkowania terenu są na zbyt dużym poziomie uogólnienia, dla obszarów na których występuje znaczące zagrożenie ilości i jakości wód podziemnych.

Nie ma możliwości odniesienia się do problemu ze względu na wskazanie tylko haseł ogólnych.

Uwaga nie uwzględniona.

„Strategia rozwoju społeczno- gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030” tworzy ramy rozwoju lokalnego w wymiarze społeczno-gospodarczym. Jakkolwiek uwarunkowania środowiskowe są niezwykle istotne przy tworzeniu tych ram, to jednak precyzyjne określenie działań zmniejszających negatywne skutki antropopresji na wody podziemne nie mieści się w zakresie tego typu dokumentu.

Gmina Mrągowo uwzględni wzmiankowaną uwagę przy opracowaniu/aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, który to dokument strategiczny jest właściwy dla niniejszej uwagi.

3.3.2. układ przestrzenny

Podany jest podział na „Strefy”, wraz z ich ogólną charakterystyką.

Brakuje oceny zagrożeń właściwego funkcjonowania strefy i jej stabilności w pełnieniu zakładanych funkcji.

Zbyt ogólna charakterystyka i brak analizy zagrożeń skutkuje brakiem sformułowania działań zapobiegawczych i naprawczych w „Strategii rozwoju…”.

Uwaga nie uwzględniona.

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uchwałą z dnia 16 sierpnia 2021 r. nr 42/462/21/VI pozytywnie zaopiniował projekt dokumentu „Strategia rozwoju społeczno- gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030”, a tym samym nie stwierdził braku oceny zagrożeń właściwego funkcjonowania strefy i jej stabilności w pełnieniu zakładanych funkcji.

3.3.7. Zasoby naturalne

Informacje zawarte w rozdziale, szczególnie dotyczące wód powierzchniowych i podziemnych, mają charakter danych statystycznych wraz z ogólnym opisem tekstowym.

Zawarte dane i charakterystyki elementów środowiska – w tym wód powierzchniowych i podziemnych są na zbyt dużym poziomie uogólnienia, uniemożliwiając opracowanie programów i działań naprawczych. Brakuje także szczegółowej analizy problemu – w tym zagrożeń poszczególnych elementów środowiska – w konkretnych obszarach.

Brak wskazania zagrożeń na konkretnych obszarach, skutkuje brakiem wskazania działań zapobiegawczych i czyni „Strategię rozwoju…” na zbyt dużym poziomie ogólności.

Uwaga nie uwzględniona.

„Strategia rozwoju społeczno- gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030” tworzy ramy rozwoju lokalnego w wymiarze społeczno-gospodarczym. Jakkolwiek uwarunkowania środowiskowe, szczególnie dotyczące wód powierzchniowych i podziemnych, są niezwykle istotne przy tworzeniu tych ram, to jednak precyzyjne określenie zagrożeń dla poszczególnych elementów środowiska i działań zapobiegawczych nie mieści się w zakresie tego typu dokumentu.

Gmina Mrągowo uwzględni wzmiankowaną uwagę przy opracowaniu/aktualizacji Programu Ochrony Środowiska, który to dokument strategiczny jest właściwy dla niniejszej uwagi.

2

Osoba prywatna

Obszar IIA

Zasady zagospodarowania i użytkowania

str. 42

Teren na północ od wsi Marcinkowo zawarty pomiędzy granica miasta, granicą OChK oraz granica obszaru IVA, powinien być objęty zakazem zabudowy.

Teren na północ od wsi Marcinkowo powinien znajdować się w strefie IVA „Podmiejska”. Jest to teren rozwojowy, który bezpośrednio graniczy z obszarem o rozpoczętym procesie urbanizacji, w obrębie którego powstają nowe jednostki osadnicze. Nowe zabudowania powinny być lokalizowane w powiązaniu z istniejącymi jednostkami osadniczymi i wkomponowane w krajobraz z preferencją dla funkcji mieszkaniowych i usług turystycznych.

Dynamiczny rozwój wsi Marcinkowo największy ośrodek rozwoju osadnictwa w Gminie. Ponad 1000 mieszkańców, teren w bezpośrednim sąsiedztwie Mrągowa.

Uwaga nie uwzględniona.

Przedmiotowy zapis zgodny jest ze ,,Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mrągowo" i dlatego w takiej formie został umieszczony w projekcie „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Mrągowo do roku 2030”.

Chcąc zamieścić zgłoszoną uwagę w treści Strategii, należałoby najpierw dokonać zmiany

Studium, co na obecnym etapie niestety nie jest możliwe.

Niewykluczone jest jednak, że do takiej zmiany dojdzie w najbliższych latach i uwaga będzie mogła być wtedy uwzględniona.

Wójt Gminy Mrągowo

(-) Piotr Piercewicz

 

Załączniki